انواع آجر:

آجر انواع مختلفی دارد.البته بایستی توجه داشت که می توان انواع مختلف آجر را از لحاظ رنگ،جنس و سایر موارد بررسی کرد.با این حال،آجر را می توان به دو دسته زیر تقسیم بندی نمود:

  1. آجر فشاری
  2. آجر ماشینی
آجر فشاری

آجر فشاری

آجر های فشاری برای کلیه کارهای ساختمانی همانند گری چینی(دیوارهای باربر،حایل و تیغه چینی) و استفاده در طاق ضربی و سایر موارد مناسب است.سطوح این نوع آجر کاملا ناصاف است.سطوح این نوع آجر کاملا ناصاف است و به همین دلیل به نام آجرگری معروف است.در نتیجه ، دیوارچینی با این آجر را گری چینی می نامند.بااین حال چون اولین بار در ایران،روس ها از این آجرها برای ساخت سربازخانه در کشور استفاده کردند،این آجرها به نام آجر قزاقی شناخته می شوند.

در مورد علت نام گذاری آجرگری،حرف و حدیث فراوان است.با این حال گفتنی است که ظاهرا در ابتدای تولید این نوع آجر با دست زده می شده است.در هنگام فرایند تولید و ساخت،کارگران می بایست گل را به گوشه های قالب فشار می دادند تا قالب آجر را به خوبی پرکند.به همین دلیل به آن آجر فشاری یا آجرگری می گویند.این آجرها با ابعاد 21*10*5/5 سانتی متر تولید و عرضه می شوند.

این آجرهای فشاری خود انواع مختلف دارند که به طور مختصر این انواع را در زیر شرح می دهیم:

1- آجر سبز:

 

آجر سبز

آجر سبز

این نوع آجر از نوع آجر فشاری است.با این حال با توجه به اینکه این آجر در کوره در معرض حرارت بیشتری بوده است،بسیار عالی پخته شده است.رنگ این آجر کبود و کمی مایل به سبز است . به همین علت به نام آجر سبز شناخته می شود.این آجر بسیار محکم وبادوام است و در رده های آجر های مرغوب دسته بندی می شود.این آجر معمولا در قسمت هایی که نیاز بیشتری است مورد استفاده قرار می گیرد.

2- آجر جوش:

آجر جوش

آجر جوش

اگرچه پیش از این آجرها باید با تدابیر ویژه آن ها را خشک کرده تا از هم پیوستن خشت ها در طول فرایند پخت جلوگیری شود.با این حال خطر به هم پیوستن آجرها بیش تر در نزدیکی شعله کوره های آجرپزی اتفاق می افتد.در این محل ها،آجرهای آن محل ذوب شده و شکل هندسی خود را از دست می دهند.این امر سبب به هم چسبیدن می گردد.علی رغم به هم چسبیدن این آجرها ، این توده آجرهای به هم چسبیده بسیار مقاوم هستند.به همین جهت سعی می شود که از آن در پی سازی و زیر سازی استفاده گردد.

 

3- آجر خام:

آجر خام

آجر خام

همانگونه که از نام آن پیداست،فرایند پخت این آجر در طول عملیات پخت تکمیل نگردیده است.به همین دلیل رنگ این آجرها بین رنگ خشت خام و آجر نهایی می باشد.با این حال این آجر از نوع کاملا نامرغوب بوده و نبایستی در فرایند آجرچینی از آن استفاده شود.این آجرها بایستی مجددا پخته شود و معمولا در کورهای آجر پزی در همان جای قبلی خود چیده شوند.

4- آجر ماشینی:

 

آجر ماشینی

آجر ماشینی

این آجر با رنگ های قرمز و سفید در بازار موجود است و در نماسازی مصرف می شود.تفاوت این نوع آجر با آجر فشاری در جنس سفال و سوراخ خایی است که در آن تعبیه شده است.بسیاری با خود این سوال را همیشه مطرح می کنند که علت وجود این سوراخ ها برای چیست؟ در حقیقت این سوراخ ها فواید گوناگونی دارند.از جمله این که این سوراخ ها سبب سبکی بیش تر آجر شده و باعث می شوند که چسبندگی این آجرها با ملات تا حد زیادی اقزایش یابد.این آجرها دارای گوشه های تیز و سطوح صافی هستند

برخی از این آجرها را بصورت آجر رنگی نیز تولید میکنند.آجر رنگی با اضافه کردن اکسید فلزات تهیه می گردد.اگر در هنگام چیدن آجر در کوره پخت به صورت چپ و راست روی هم چیده شوند،آجر ابلق تهیه شده و روی رگه های رنگی موربی مشاهده می گردد.این آجر در نماسازی کاملا زیبا بوده و با توجه به رنگ ها آن را نامگذاری نموده اند.آجر های ماشینی معمولا در ابعاد مختلفی تولید می شوند.برخی از این آجرها 8 سوراخه و برخی نیز 10 سوراخه هستند.

در مجموع میتوان گفت که جنس این آجرها نسبت به آجرهای فشاری شکننده تر بوده و خاصیت مکندگی آب آنها به مراتب کم تر است.ابعاد این آجرهای ماشینی 22*11*5.5 و در ضخمت های 3 و 4 و 5 سانتی متری در بازار عرضه می گردد.

5- آجرهای لعابدار:

آجر لعابدار

آجر لعابدار

این آجرها همانگونه که از نام آن پیداست دارای سطحی لعاب کاری شده هستند.این آجر ها طیف کاربرد گسترده ایی دارند که از جمله آنها می توان به نماسازی،کاشی کاری،کف سازی و کنار باغچه و قرنیز دیوارها اشاره کرد.از این آجر ها در مساجد و حسینیه ها نیر به وفور استفاده می شود.از جمله کاربرد های آن میتوان به کتیبه های اطاف ساخت محراب،گنبد،سردرها و بسیاری از موارد دیگر اشاره نمود.البته می توان به جای این آجرها در ساختمان از آجر معمولی استفاده کرده و نقاشی ساختمان را به شکل حرفه ایی روی آن پیاده کرد.

 

6-آجر سفال مجوف دیواری:

آجر سفال مجوف دیواری

آجر سفال مجوف دیواری

آجر های مجوف از جنس سفال بوده و دارای سوراخ هایی هستند با ضخامت جداره 8 میلی متر.این آجرها در ضخامت های مختلفی اعم از 5،8،10،15،20،25 و حتی 30 سانتی متر به صورت مکعب مستطیل تولید می شوند.به عنوان مثال آجر با ضخامت 8 سانتی متر،ابعاد 30*30*8 دارد.در صورتی که آجر با ضخامت 30 سانتی متر دارای ابعاد 30*30*30 است.

با توجه به اینکه اینآجرها به صورت توخالی بوده و توان باربری ندارند،از آن ها به منظور دیوارکشی پارتیشن و جدا کننده فضاهای غیر باربر استفاده می گردد.این آجرهای مجوف از جنس ماسه سیمان نیز تولید می شوند.

By |2019-12-23T10:41:32+03:30دسامبر 23rd, 2019|